Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Dubovany - oficiálne webové sídlo obce Hľadať
 
 

Spomienková slávnosť na dona Žilku

Don Žilka má v rodisku pamätnú tabuľu

    V rodisku kňaza, saleziána dona Žilku v Dubovanoch sa konala dňa 10. novembra 2007 spomienková slávnosť pri príležitosti 50. výročia jeho násilnej smrti. Slávnosť sa začínala svätou omšou v Kostole sv. Michala. Celebroval ju don Jozef Slivoň, ktorý na slávnosti zastupoval provinciála saleziánov. Spolu s ním koncelebrovali viacerí spolubratia, saleziáni z Hodov, Trnavy, z Bratislavy, Žiliny a Rajeckej Lesnej a tiež miestny farár vdp. Marcel Kubinec a kaplán vdp. Patrik Katrinec.
                                              Slávnostná svätá omša
                                        
     Po svätej omši nasledovala modlitba na miestnom cintoríne, pri hrobe dona Žilku. S príhovorom vystúpil don Ján Malženický, ktorý bol kedysi v Dubovanoch kaplánom. Zazneli aj piesne v podaní miestneho spevokolu.
                                            Príhovor dona Malženického
    Nakoniec sa účastníci slávnosti presunuli k domu, kde sa nachádza izba, v ktorej túžil don Žilka „raz dožiť“ a v ktorej vždy býval počas návštevy Dubovian. Pri príležitosti 50. výročia násilnej smrti dona Žilku mu starosta p. Jozef Marko odhalil na dome pamätnú tabuľu.

Don Žilka zomrel 22. októbra 1957 na následky väzenského mučenia po tom, čo ho dvaja príslušníci ŠtB priniesli do Miczkiewiczovej nemocnice v Bratislave. Záver spomienkového stretnutia patril slávnostnému pohosteniu.

                                           Pamätná tabuľa odhalená donovi Žilkovi pri príležitosti 50. výročia jeho úmrtia

                                    Príhovor starostu obce p.Jozefa Marka

 


 


 
ÚvodÚvodná stránka