Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Dubovany - oficiálne webové sídlo obce Hľadať
 
 

Oslavy 900 rokov obce

Oslavy 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci 22.6.2013

    Deň osláv začínal slávnostnou svätou omšou o 10.30 hod. v dubovianskom kostolíku sv. Michala Archanjela. Pri svätej omši, ktorú celebroval mons. Ján Pavčír, generálny vikár trnavskej arcidiecézy, boli posvätené insígnie obce, vlajka a znak obce. Na záver sv. omše bola posvätená drevená socha sv. Michala Archanjela, ktorý je patrónom nášho kostola. Sochu dala vyhotoviť obec z vyschnutej lipy, ktorá rástla na mieste terajšieho umiestnenia sochy.

     Samotný program osláv otvoril starosta obce p. Miroslav Michalčík slávnostným príhovorom       o 14.30 hod. Úvod osláv patril miestnej dychovej hudbe Dubovanka, ktorá rozospievala prítomných na ľudovej nôte. Zmenu v hudobnom žánri priniesla vo svojom vystúpení skupina Musica Natura.

     Hoci v úvode osláv prichádzalo pomenej ľudí, pretože počasie bolo horúce a slniečko pálilo, v neskorších hodinách sa areál kultúrno-spoločenského centra obce naplnil do posedného miestečka. Chlapci v bufetoch mali čo robiť, aby nasýtili všetkých hladných a zahnali smäd všetkých smädných a po poľovníckom guláši sa len tak „zaprášilo“.
I deti si prišli na svoje, pre najmenších boli  pripravené rôzne sprievodné akcie ako maľovanie na tvár, lokničkovanie, tvorivé dielne, či skákací hrad. A ak by ani toto nestačilo, deti sa mohli voziť na kolotočoch.
Počas osláv bola otvorená vernisáž nášho rodáka majstra Alojza Majerníka, ktorý tu vystavoval obrazy s tematikou Dubovian, zároveň tu vystavoval ďalší náš nádejný umelec Dušan Strečanský.
Pri príležitosti osláv vydala obec publikáciu „História obce Dubovany“, tiež pamätnú mincu a DVD o obci, toto všetko si mohli návštevníci zakúpiť počas osláv.

     Pastvou pre oči bolo tanečné vystúpenie dievčat a mládencov z folklórneho súboru Lusk, ušiam zas lahodila sprievodná dychová hudba Borovienka. Country žáner na oslavách prezentovala ďalšia miestna hudobná skupina Jako-Kedy, to už mnohí dupkali, ale iba nohami pod stolom, pretože tá pravá tanečná zábava začala až koncertovaním dychovej hudby Borovienka, tanečný parket bol plný tanečníkov, ktorí tancovali ako na ľudovú nôtu, tak i na piesne „repete“. Tá „bombová“ zábava mala ešte len prísť, pretože keď nastúpila skupina Smola a Hrušky, parket sa zaplnil výskajúcou mládežou, ku ktorej sa pridal i starosta a neskôr i tí skôr narodení, aby mohli vyblázniť všetky žilky v tele. Veru, nikomu sa nechcelo rozlúčiť sa so sympatickými chalanmi zo skupiny Smola a Hrušky a tak museli ešte pridať zopár skladieb. Tanečný parket sa však ani potom nevyprázdnil, zábava pokračovala až do rána diskotékou s DJ Minoxi. Vytrvalci oslavovali a tancovali až do „rána bieleho“, poslední odchádzali v dobrej nálade až o 5.00 hod.

     „Tak to tu ešte nebolo!!!“ skonštatovali návštevníci osláv 900. výročia prvej písomnej zmienky o našej obci. Vďaka patrí starostovi p. Miroslavovi Michalčíkovi, ktorý zorganizoval takúto veľkú obecnú akciu. 
 

Záznam zo slávnostnej svätej omše si môžete pozrieť tu:

http://www.youtube.com/watch?v=jl6EIRbOez8&feature=youtu.be

 

Piešťanský týždeň priniesol správy z tejto akcie, viac na: 

www.piestanskydennik.sk/rubriky/spravy/aktualne/oslavy-v-dubovanoch-od-dychovky-po-rock-13131/

 

Fotografie z tejto akcie nájdete vo fotogalérii.

 

Príhovor starostu obce p. Miroslava Michalčíka

 


 
ÚvodÚvodná stránka