Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Dubovany - oficiálne webové sídlo obce Hľadať
 
 

Kultúrno spoločneské podujatia

70. výročie zlúčenia Horných a Dolných Dubovian 21.6.2014

                                    

 

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii


 

Deň matiek 11.5.2014

                      

                   

                                                           Viac fotografií nájdete vo fotogalérii                                              

          


 

Stavanie mája 1.5.2014

                      

                                                         Viac fotografií nájdete vo fotogalérii


 

Lukostrelecké preteky "Jozefov šíp" 15.03.2014

                                             

             

        Viac fotografií nájdete vo fotogalérii
 


 

Duboviansky ovocný koláč - 5. ročník 17.11.2013

 


 

Výstava ovocia, zeleniny a kvetov 28. - 30.9.2013

Piešťanský týždeň priniesol správy o výstave v Dubovanoch, viac na :   www.piestanskydennik.sk/rubriky/spravy/aktualne/v-dubovanoch-najbohatsia-vystava-za-styridsat-rokov-13852/

Fotografie z tejto akcie nájdete vo fotogalérii.


 

Krumplové hody 8.9.2013

obecenstvo


 

Oslavy 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci 22.6.2013

    Deň osláv začínal slávnostnou svätou omšou o 10.30 hod. v dubovianskom kostolíku sv. Michala Archanjela. Pri svätej omši, ktorú celebroval mons. Ján Pavčír, generálny vikár trnavskej arcidiecézy, boli posvätené insígnie obce, vlajka a znak obce. Na záver sv. omše bola posvätená drevená socha sv. Michala Archanjela, ktorý je patrónom nášho kostola. Sochu dala vyhotoviť obec z vyschnutej lipy, ktorá rástla na mieste terajšieho umiestnenia sochy.

     Samotný program osláv otvoril starosta obce p. Miroslav Michalčík slávnostným príhovorom       o 14.30 hod. Úvod osláv patril miestnej dychovej hudbe Dubovanka, ktorá rozospievala prítomných na ľudovej nôte. Zmenu v hudobnom žánri priniesla vo svojom vystúpení skupina Musica Natura.

     Hoci v úvode osláv prichádzalo pomenej ľudí, pretože počasie bolo horúce a slniečko pálilo, v neskorších hodinách sa areál kultúrno-spoločenského centra obce naplnil do posedného miestečka. Chlapci v bufetoch mali čo robiť, aby nasýtili všetkých hladných a zahnali smäd všetkých smädných a po poľovníckom guláši sa len tak „zaprášilo“.
I deti si prišli na svoje, pre najmenších boli  pripravené rôzne sprievodné akcie ako maľovanie na tvár, lokničkovanie, tvorivé dielne, či skákací hrad. A ak by ani toto nestačilo, deti sa mohli voziť na kolotočoch.
Počas osláv bola otvorená vernisáž nášho rodáka majstra Alojza Majerníka, ktorý tu vystavoval obrazy s tematikou Dubovian, zároveň tu vystavoval ďalší náš nádejný umelec Dušan Strečanský.
Pri príležitosti osláv vydala obec publikáciu „História obce Dubovany“, tiež pamätnú mincu a DVD o obci, toto všetko si mohli návštevníci zakúpiť počas osláv.

     Pastvou pre oči bolo tanečné vystúpenie dievčat a mládencov z folklórneho súboru Lusk, ušiam zas lahodila sprievodná dychová hudba Borovienka. Country žáner na oslavách prezentovala ďalšia miestna hudobná skupina Jako-Kedy, to už mnohí dupkali, ale iba nohami pod stolom, pretože tá pravá tanečná zábava začala až koncertovaním dychovej hudby Borovienka, tanečný parket bol plný tanečníkov, ktorí tancovali ako na ľudovú nôtu, tak i na piesne „repete“. Tá „bombová“ zábava mala ešte len prísť, pretože keď nastúpila skupina Smola a Hrušky, parket sa zaplnil výskajúcou mládežou, ku ktorej sa pridal i starosta a neskôr i tí skôr narodení, aby mohli vyblázniť všetky žilky v tele. Veru, nikomu sa nechcelo rozlúčiť sa so sympatickými chalanmi zo skupiny Smola a Hrušky a tak museli ešte pridať zopár skladieb. Tanečný parket sa však ani potom nevyprázdnil, zábava pokračovala až do rána diskotékou s DJ Minoxi. Vytrvalci oslavovali a tancovali až do „rána bieleho“, poslední odchádzali v dobrej nálade až o 5.00 hod.

     „Tak to tu ešte nebolo!!!“ skonštatovali návštevníci osláv 900. výročia prvej písomnej zmienky o našej obci. Vďaka patrí starostovi p. Miroslavovi Michalčíkovi, ktorý zorganizoval takúto veľkú obecnú akciu. 
 

Záznam zo slávnostnej svätej omše si môžete pozrieť tu:

http://www.youtube.com/watch?v=jl6EIRbOez8&feature=youtu.be

 

Piešťanský týždeň priniesol správy z tejto akcie, viac na: 

www.piestanskydennik.sk/rubriky/spravy/aktualne/oslavy-v-dubovanoch-od-dychovky-po-rock-13131/

 

Fotografie z tejto akcie nájdete vo fotogalérii.

 

Príhovor starostu obce p. Miroslava Michalčíka

 


 

Fašiangy 9.2.2013

fašiangy 2013


 

 


 

Mikuláš 1.12.2012

 

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii


 

Poďakovanie za úrodu 12.10.2012

Svätá omša

Slávenie svätej omša

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii


 

Výstava ovocia, zeleniny a kvetov 29.9.2012 - 1.10.2012

     Po horúcom lete zavítala k nám jeseň. Začalo obdobie zberových prác v našich záhradkách, stromy hýria pestrými farbami a nastalo obdobie hodov v mnohých obciach nášho regiónu. Minulý víkend prežívali hodovú slávnosť aj občania Dubovian a v tomto hodovom termíne každoročne organizácia záhradkárov poriada tradičnú „Výstavu ovocia, zeleniny  a kvetov“. 

     Tohoročná výstava bola v poradí 39. za 57-ročnú existenciu organizácie. Do tohto podujatia sa záhradkári zapájali s určitými obavami, pretože vývoj počasia bol veľmi nepriaznivý pre pestovanie poľnohospodárskych plodín, výnimkou nebolo ani ovocie a zelenina. Dlhotrvajúce sucho a nadpriemerné denné teploty nedávali veľkú nádej, že úroda ovocia a zeleniny bude dobrá, taká na akú sme boli zvyknutí v minulosti. Na optimizme nepridávala ani 1. generácia obaľovača jablčného a značný výskyt hubových chorôb. Napriek uvedeným skutočnostiam výstava dopadla nad očakávanie záhradkárov. Možno ju označiť za bohatú, veď počet vzoriek ovocia bol 105 kusov a zeleniny 115 kusov, čo znamená celkom 220 evidovaných vzoriek. Takéto množstvo sa zaevidovalo až po dlhšom čase, čo záhradkárov príjemne prekvapilo.

     Výstavu zdobila tekvica goliáš s 51 kg váhou od záhradkára J. Polakoviča, ďalej široká kolekcia exotických rastlín od člena organizácie A. Cabadaja. Najkrajšie kolekcie ovocia a zeleniny boli odmenené hodnotnými vecnými cenami. U ovocia prvá cena patrila J. Orságovi, na druhom mieste kolekcia V. Končeka a tretia priečka patrila P. Lukáčovi. Prvenstvo u zeleniny získala M. Polakovičová, druhé miesto obsadil Š. Kessl a na treťom mieste skončila kolekcia D. Žilkovej. Odmenená bola aj kolekcia exotických rastlín a práce deti  z Materskej a Základnej školy v Dubovanoch. Po prvý krát záhradkári vyhlásili verejnú súťaž o jablko Dubovian, kde prvenstvo získal P. Lukáč s odrodou Rubinola. Na výstave nechýbala ani bohatá tombola, v ktorej hlavnou cenou bolo odstavča. Výstavu navštívilo okolo 300 účastníkov, ktorí obdivovali nádherné kolekcie ovocia a zeleniny, čoho dôkazom je 14 záznamov v pamätnej knihe organizácie.

     Výbor základnej organizácie ďakuje všetkým sponzorom za poskytnutú pomoc a kolektívu, ktorý výstavu pripravil. Návštevníci výstavy a záhradkári majú spoločné želanie, aby sa táto tradícia, na ktorej sa prezentujú svojimi výpestkami všetci zúčastnení pestovatelia zachovala aj v budúcnosti.
                                                                                Julian Strečanský, predseda ZO SZZ Dubovany

 

 

 


 

"KRUMPLOVÉ HODY 2012"

     Prichádza jeseň, v mnohých obciach sú hodové slávnosti, pri ktorých sa stretávajú všetci príbuzní, aby sa po dlhšom čase znovu uvideli a zaspomínali. Podobné hody, aj keď neboli oficiálne, sme oslavovali v sobotu 15. septembra aj v Dubovanoch. Základná organizácia  Slovenského zväzu záhradkárov v spolupráci s obecným úradom usporiadala už tretí ročník „krumplových“ hodov. Podobne ako v minulých ročníkoch členovia organizácie a občania priniesli spolu 32 vzoriek zemiakových výrobkov, kde dominovali stískance, lokše, zemiakové pagáčiky a mnohé iné dobroty vyrobené zo zemiakov. Šikovné ruky gazdiniek naozaj pripravili „krumplové hody“. K ochutnávke veľmi dobre zapadla aj chutná fazuľová polievka od kuchárky Márie Štefkovej, ktorá jej rozdala takmer celý kotol.
     Každú prinesenú vzorku odmenil vecným darčekom starosta obce Miroslav Michalčík a predseda ZO SZZ Julián Strečanský, takto sa šikovným gazdinkám poďakoval za ich trpezlivosť a strávený čas pri príprave týchto „krumplových“ dobrôt. K dobrej pohode prispela domáca dychová hudba Dubovanka.
     Usporiadatelia boli s priebehom hodov spokojní a plánujú v tejto tradícii pokračovať, pretože zemiaky si to zaslúžia, veď sú naším druhým chlebom.
Julian Strečanský

Starosta obce Miroslav Michalčík a predseda ZO SZZ Julian Strečanský

Rozdávanie darčekov šikovným gazdinkám
 


 

Zájazd na výstavu Flóra Olomouc

V piatok 20.apríla 2012 zorganizovali naši záhradkári zájazd do Olomouca na kvetinovú výstavu FLÓRA. Kto tam nebol, môže banovať. Skutočnú pastvu na oči zažila skupina našich občanov – záhradkárov, dôchodcov z klubu seniorov, ale aj iných mladších vyznávačov krásy  záhrad a prírody na preplnenom výstavisku. Krásne naaranžované kytice, bonsaje, nespočetné množstvo rôznych kaktusov a orchideí, ale aj iných našich a exotických rastlín  zanechalo v účastníkoch  vydareného zájazdu nezabudnuteľné spomienky. Rozospievaných výletníkov záhradkárov doma privítal dlho očakávaný „zlatý“ dážď ale aj odkaz „ o rok ideme znova“.
Ďakujeme  výboru MO SZZ za pekne zorganizovanú akciu. Viac fotografií nájdete vo fotogalérii.

                   


 

FAŠIANGY 2012

            

            

            

            

             video z pochovávania basy si pozritena:

             www.youtube.com/watch?v=S3QNEFlrI6g&feature=related

    

            

            

             Viac fotografií nájdete vo fotogalérii.

 

 

 

 


 

Duboviansky ovocný koláč - 3. ročník- 20.11.2011

Základná organizácia záhradkárov v Dubovanoch usporiadala dňa 20.11.2011  v priestoroch spoločenskej miestnosti obecného úradu 3. ročník akcie „Duboviansky ovocný koláč“. Na toto súťažné podujatie priniesli členovia organizácie 14 vzoriek ovocných koláčov, 8 vzoriek patrilo občanom Dubovian. Každá prinesená vzorka  bola odmenená pleteným dekoračným košíkom. Ochutnávka ovocných koláčov prebehla v príjemnom prostredí pri živej hudbe skupiny Relax.

Zoznam žien, ktoré prispeli na akciu ovocnými koláčmi:
1. Marta Strečanská  - višňové košíčky
2. Marta Strečanská – domino rez
3. Božena Strečanská – jablkový sen
4. Božena Strečanská – banánová roláda
5. Božena Strečanská – orechové hniezda
6. Mariana Strečanská – manželovo srdce
7. Mária Chnápková – višňový koláč
8. Mária Mišíková – broskyňový rez
9. Zuzana Strečanská – jablkovovišňová štrúdľa
10. Darina Michalčíková – jahodové trojuholníky
11. Darina Michalčíková – kokosové melóny
12. Magdaléna Polakovičová – jablkový koláč
13. Katarína Strečanská – jadranské srdiečka
14. Agneška Končeková – broskyňový koláč
15. Agneška  Končeková - jablkovomalinová štrúdľa
16. Dominika Cabadajová – jogurtovomalinové poháriky
17. Daniela Cabadajová – Hroznové tortičky
18. Iveta Cabadajová – banánové trojuholníky
19. Marta Poturnayová – ovocné rezy
20. Mária Marková – jablkový rez
21. Mária Štefková – marhuľový rez
22. Daniela Orságová – broskyňvoorechový rez

Vyhodnotenie súťaže – prvých desať ohodnotených vzoriek:
1. Darina Michalčíková – kokosové melóny 37 bodov
2. Marta Poturnayová – ovocné rezy 26 bodov
3. Mariana Strečanská – manželovo srdce 24 bodov
4. Daniela Cabadajová – hroznové tortičky 23 bodov
5. Darina Michalčíková – jahodové trojuholníky 22 bodov
6. Iveta Cabadajová – banánové trojuholníky 20 bodov
7. Zuzana Strečanská – jablkovovišňová štrúdľa 18 bodov
8. Katarína Strečanská – jadranské srdiečka 16 bodov
9. Mária Štefková – marhuľový rez 15 bodov
10. Dominika Cabadajová – jogurtovomalinové poháriky 14 bodov

              

              

              

              

             

 


 

Výstava ovocia a zeleniny 1.-3.10.2011

        V dňoch 1. – 3. 10.2011 usporiadali dubovianski záhradkári v poradí 38. výstavu ovocia, zeleniny a kvetov za 56 rokov trvania organizácie. Toto podujatie sa stáva pre záhradkárov už tradíciou a výnimkou nebol ani rok 2011. Na výstave vystavovalo svoje výpestky 20 pestovateľov, čo predstavovalo okolo 150 vzoriek ovocia a zeleniny. Vzhľadom na priaznivejšie počasie tohto roku, výstava hýrila prekrásnymi kolekciami ovocia a zeleniny, no nedali sa zahanbiť ani kvety a zaujímavosti z našich záhrad. Dominovala najmä tekvica „Goliáš“ od pestovateľa Františka Slivu, ktorá vážila 51 kg. Bohaté boli aj kolekcie ovocia Jozefa Orsága, Juliana Strečanského, Oľgy Mĺkvej, u zeleniny to boli kolekcie Magdy Polakovičovej, Štefana Kessla, Jozefa Chnápku, Vladimíra a Agnešky Končekových. Výstavu oživila aj prekrásna kolekcia exotických rastlín od záhradkára a fanúšika týchto rastlín Antona Cabadaja. V nej sme mohli vidieť čajovník, kávovník, granátové jablko, citrónovník, mandarínku a iné. Ocenenie si zaslúžila aj výstava našich malých škôlkárov a školákov zo Základnej školy s materskou školou v Dubovanoch, ktorých práce obdivoval nejeden účastník výstavy.
      Tak ako každoročne aj tento rok sa na záver výstavy uskutočnilo vyhodnotenie najlepších kolekcií ovocia a zeleniny a tombola.
Výsledky hodnotenia výstavy:
Ovocie:                                                                                                                           1. miesto Oľga Mĺkva
2. miesto Julian Strečanský
3. miesto Jozef Orság
Zelenina:                                                                                                                          1. miesto Štefan Kessl
2. miesto Jozef Chnápko
3. miesto Agneša Končeková
Ocenenie dostali aj deti zo Základnej školy s materskou školou v Dubovanoch a pestovateľ exotického ovocia Anton Cabadaj.
      Výstavu podporili 11 sponzori, ktorým patrí vďaka z to, že výstava mala plynulý priebeh. Výstavu navštívilo okolo 200 ľudí, ktorí vyjadrovali spokojnosť s úrovňou výstavy a želali si, aby sa zopakovala aj o rok. Výstava bola zdokumentovaná v článku „Vydarená akcia dubovianskych záhradkárov“ v Piešťanskom týždenníku.

          

          

          

          

          

          


 

II. ročník "Krumplových hodov" 18.10.2011

   Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov v Dubovanoch zorganizovala dňa 18.9.2011 II. ročník podujatia „Krumplové hody“. Na tomto podujatí prezentovali svoje „krumplové“ výrobky nielen šikovné gazdinky záhradkárov, ale aj gazdinky z obce. Pri príjemnej hudbe skupiny Relax a peknom doslova letnom počasí sa na nádvorí OcÚ mohla rozbehnúť ochutnávka. Maškrtníci si prišli na svoje pri ochutnávke 27 vzoriek. Chutné lokše, placky, ale predovšetkým stískance ochutnávačom veľmi chutili, zahanbiť sa nedali aj iné pochúťky zo zemiakov. Ochutnávka trvala približne 2 hodiny a každá prinesená vzorka bola odmenená malým darčekom.
Ochutnávači hlasovali a vyhodnotených bolo 5 najlepších vzoriek.
Výsledky hodnotenia:
1. miesto – rožky plnené zemiakmi – Katarína Strečanská
2. miesto – zemiakové mafiny – Marta Strečanská
3. miesto – zemiakové mrkvičky – Tamarka Magulová
4. miesto – zemiakové rezy – Mária Štefková
5. miesto – zemiakové pagáčiky – Angela Kiripolská
         

 

               

               

               

                


 

Deň matiek dňa 8.5.2011

V krásnu teplú nedeľu dňa 8.5.2011 sa v Dubovanoch konali oslavy Dňa matiek. V úvode privítal p. starosta Miroslav Michalčík všetkých prítomných, najmä matky a poďakoval im za ich lásku a trpezlivosť v každodennom živote. Poďakovanie mamičkám vyjadrila v piesni i Patrícia Kollárová za doprovodu svojho otca. Potom vystúpil folklórny seniorský súbor z Trebatíc s pásmom hudby a slova. Veľmi pekný program pripravili pre svoje mamičky a staré mamičky deti z materskej školy a základnej školy. Na záver zahrala Dubovanka do tanca i na pčúvanie. Fotografie z tejto akcie nájdete vo fotogalérii.

                         

                                                     Príhovor starostu obce

                         

                                          Vystúpenie folklórneho súboru z Trebatíc

                          

                                                  Vystúpenie detí z materskej školy

                          

                                                                Obecenstvo


 

II. ročník súťaže "DUBOVIANSKY OVOCNÝ KOLÁČ"

Základná organizácia SZZ v Dubovanoch usporiadala v nedeľu dňa 6.2.2011 druhý ročník súťaže o „Duboviansky ovocný koláč“. Na podujatie bolo prinesených 28 vzoriek ovocných koláčov k ochutnávke.
Víťazných 5 ovocných koláčov bolo odmenených vecnými cenami:
1. miesto získala jahodovo lesná zmes v košíčku s počtom hlasov 29 od Orihelovej Beaty
2. miesto získali malinové kocky s počtom 24 hlasov od Strečanskej Kataríny
3. miesto patrí jahodovým košíčkom s počtom hlasov 20 od Michalčíkovej Darinky
4. miesto získal broskyňovo-jogurtový koláč s počtom hlasov 13 od Štefkovej Márie
5. miesto získal jablkový zákusok s 12 hlasmi od Strečanskej Boženky
Na tomto podujatí sa zúčastnili v hojnom počte nielen obyvatelia Dubovian, ale aj tí, ktorých toto podujatie oslovilo na obecnej internetovej stránke.
Organizátori tohto podujatia boli spokojní s priebehom akcie a v budúcnosti plánujú usporiadať 3. ročník súťaže.

           

           

           

           Viac fotografií z tejto akcie nájdete vo fotogalérii.
 


 

Krumplové hody 7.11.2010

Nedeľné popoludnie 7.11.2010 bolo v Dubovanoch naozaj sviatočné a dlho očakávané. Po rekonštrukčných prácach na budove obecného úradu si mohli občania prezrieť i interiér veľmi pekne zrenovovaných priestorov tohto kultúrno-spoločenského centra obce. Pri tejto príležitosti vdp. farár Igor Gajdoš vysvätil priestory novej budovy kultúrno-spoločenského centra.

V priestoroch novej knižnice si návštevníci mohli prezrieť výtvarné diela majstra Alojza Majerníka, rodáka z Dubovian i pána Rudolfa Pavelského z Chtelnice. Svoje rezbárske umenie na výstave predstavil pán Ján Lukačovič z Chtelnice.

Po prehliadke sa potom v spoločenskej miestnosti konali „krumplové hody“, ktoré si pod patronát zobrali domáci záhradkári. Pre labužníkov „krumplí“, ako sa nárečovo v Dubovanoch hovorí zemiakom, čakalo 24 vzoriek výrobkov zo zemiakov a tak ochutnávka týchto lahôdok mohla začať. Veru bolo čo ochutnávať: zemiakové pagáčiky, lokše, stískance, zemiakové placky, dokonca sa koštoval aj zemiakový „tatársky“ biftek a menej známe jedlá z receptov, ktorých základom boli zemiaky. Potom si už každý mohol na hlasovací lístok napísať číslo výrobku, ktorý mu najlepšie chutil. Päť „krumplových“ špecialít bolo odmenených vecnými cenami.Prvé miesto „pizza rožky plnené zemiakmi“, ako aj „zemiakový mrežovník“, teda druhé miesto, patrilo Kataríne Strečanskej. Tretiu priečku získali „stískance“ od Marty Strečanskej, „zemiakové kolečká “ od Ivety Kollárovej boli štvrté, piate boli „zemiakové kocky s parížskym krémom“ od Ivety Cabadajovej. Hudobná skupina „JAKO KEDY“ spríjemnila atmosféru pri ochutnávke.

Organizátori, ako aj účastníci krumplových hodov vyslovili spokojnosť nad vydareným podujatím a zhodli sa na tom, aby sa takéto podujatie uskutočnilo aj v budúcnosti.

                      

                                        Príhovor p. starostu Jozefa Marka

 

                      

                                 Nové priestory vysvätil vdp. farár Igor Gajdoš

 

                         

                                                   Pohľad do obecenstva

 

                      

                      Skupina JAKO-KEDY spríjemnila nedeľné popoludnie pri ochutnávke

 

 

 

 


 

Dubovany ďakovali za úrodu 17.10.2010

 

 


 

Dubovanci ochutnávali ovocné koláče

     V nedeľu 8. 11. 2009 prežívali obyvatelia Dubovian príjemné chvíle pri ochutnávke ovocných koláčov. Podujatie organizovala Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov v spolupráci s Obecným úradom v Dubovanoch. Vo veľmi príjemnej atmosfére v priestoroch spoločenskej miestnosti obecného úradu prebiehala súťaž „O duboviansky ovocný koláč“. K ochutnávke napiekli gazdinky z Dubovian 20 druhov ovocných koláčov, ktoré sa priebežne ochutnávali od 15 - tej až do 18- tej hodiny. Potom nasledovalo vyhodnotenie, do ktorého sa zapojili všetci účastníci akcie tým, že cukrárenské výrobky ochutnali a bodovo ohodnotili. Po konečnom vyhodnotení bolo odmenených 6 najlepších ovocných koláčov. Prvým „Dubovianskym ovocným koláčom“ sa stali snehové mušle od pani Mariany Strečanskej, ktoré boli nielen veľmi chutné, ale aj pastvou pre oči. Druhé miesto patrilo jablkovému krémešu od Marty Strečanskej a tretie miesto obsadil sankvikový rez od Marty Poturnayovej. Šikovné kuchárky boli odmenené hodnotnými cenami. Podujatie sa veľmi vydarilo a organizátori sa na základe veľkého záujmu už v ten deň rozhodli akciu o rok zopakovať. Viac fotografií z tohto podujatia nájdete vo vfotogalérii.

 

                                       Ochutnávka ovocných koláčov

                   Ochutnávka ovocných koláčov

                                         Ochutnávka ovocných koláčov

                   Ochutnávka ovocných koláčov

                                   Víťazné koláče od p. Mariany Strečanskej

                   Víťazné koláče od p. Mariany Strečanskej

       
 


 

Posvätenie novej zástavy Dobrovoľného hasičského zboru v Dubovanoch

Dňa 3.5.2009 sa v dubovianskom kostole sv. Michala archanjela konala slávnostná svätá omša za všetých dobrovoľných hasičova a záchranárov. Pri tejto príležitosti posvätil pán farár Marcel Kubinec novú zástavu Dobrovoľného hasičského zboru v Dubovanoch. Slávnostnú atmosféru v dedine umocnil i sprievod  dubovianskych hasičov a ich hostí po dedine do kostola i z kostola za doprovodu dychovej hudby Dubovanka.

                            Slávnostný  nástup pred sprievodom                      

      Nástup pred sprievodom

                                  Zástava v plnej kráse                            

Zástava v plnej kráse

Posvätenie novej zástavy DHZ v Dubovanoch

Posvätenie novej zástav DHZ v Dubovanoch

Slávnostný sprievod z kostola

                              Slávnostný sprievod z kostola

                       

 


 

Posedenie so 70 a viac ročnými dôchodcami 2008

"Nie len počas mesiaca október - mesiaca úcty k starším, ale po celý rok si treba vážiť a ctiť starších ľudí ", to bolo hlavnou myšlienkou príhovoru starostu obce na tradičnom predvianočnom posedení so 70 a viac ročnými dôchodcami. Na 12. decembra 2008 bolo do spoločenskej miestnosti obecného úradu pozvaných 106 najstarších obyvateľov obce Dubovany. Slávnostné posedenie bolo spríjemnené nie len sviatočne prestretými stolmi a dobrou srdečnou atmosférou, ktorá vládla medzi dôchodcami, ale aj darčekmi od "Ježiška". Atmosféru Vianoc priblížili programom žiaci základnej školy. Obdiv a dojatie panovalo medzi prítomnými počas vystupovania hudobnej skupiny Vavrinecká trojka z Kočína - Lančára. Pesničkami z nášho regiónu ako aj pásmom vianočných kolied umocnili atmosféru nadchádzajúcich vianočných sviatkov.
                                      

                                                     Pri vínečku sa dobre spomína
                                    Pri vínečku sa dobre spomína
 

                                     Manželia Šípkoví nechýbali ani na jednom posedení
                                   Manželia Šípkoví nechýbajú ani na jednom posedení
                             

                                                     Členovi a Vavrineckej trojky
                                   Členovia Vavrineckej trojky
 

                                                   Na posedenie zavítali aj Lucie
                                  Na posedenie zavítali aj Lucie
 

                                              Na posedení vládla príjemná atmosféra
                                  Na posedení vládla príjemná atmosféra
                     


 

Výstava ovocia a zeleniny spojená s výstavou obrazov majstra Alojza Majerníka

Jeseň nastúpila a to je čas, kedy zo svojich záhrad zberáme úrodu. V mnohých základných organizáciách Slovenského zväzu záhradkárov v našom regióne prebiehajú v mesiaci september tradičné výstavy ovocia a zeleniny. Takéto podujatie uskutočnila v posledný septembrový víkend aj základná organizácia SZZ v Dubovanoch v spolupráci s obecným úradom. Záhradkári tejto obce už tradične pokračujú v realizácii výstav ovocia a zeleniny a tento rok nebol výnimkou.

Výstava sa začala už v piatok odberom vzoriek ovocia a zeleniny a otvorená bola od soboty 27. septembra do pondelka 29. septembra. Navštívilo ju približne 400 ľudí, ktorí si mohli prezrieť veľmi pekné výpestky, ktoré záhradkári dopestovali vo svojich záhradkách. Tohoročná výstava sa hýrila aj neobyčajným množstvom rozkvitnutých kvetov oleandrov, kaktusov. Návštevníkov predovšetkým zaujali naaranžované sušené kvety slamienok a kytice živých kvetov. Výstavu obohatila aj kolekcia exotických rastlín od pestovateľa p. Antona Cabadaja, za ktorú bol odmenený mimoriadnou cenou.

Organizátori tohto veľmi vydareného podujatia odmenili hodnotnými cenami tri najkrajšie kolekcie ovocia  a zeleniny. V kategórii ovocia získala prvenstvo kolekcia jabĺk p. Michala Bašovského, kde porotu zaujala hlavne odroda Mutsu. Druhú priečku obsadil p. Vladimír Konček s odrodou Champion a tretie miesto patrilo odrode Pinova od pestovateľky p. Daniely Žilkovej. U zeleniny dominovali výpestky p. Štefana Kessla, pred kolekciou zeleniny p. Magdalény Polakovičovej a p. Jozefa Chnápka.

To, že výstava ovocia a zeleniny v Dubovanoch mala skutočne vysokú estetickú úroveň konštatovali nie len záhradkári z Drahoviec, Piešťan ale aj ostatní hostia hodov a návštevníci výstavy. Toto spoločenské podujatie bolo spestrené výstavou  obrazov maliara majstra Alojza Majerníka. Jeho vystavované diela budú zdobiť aj priestory budovy obecného úradu, nakoľko sa p. Majerník rozhodol niektoré svoje diela venovať svojej rodnej obci. Je to obraz namaľovaný v r. 1955 Dubovany v zime, obraz Cesta na Mariáš, a obraz Slnečnice v Dubovanoch. Starosta obce sa v mene občanov poďakoval majstrovi Alojzovi Majerníkovi za hodnotné umelecké diela. Julian Strečanský – predseda SZZ Dubovany

                                                      Jablká z našich záhrad

                                  

                                          Výstava obrazov majstra Alojza Majerníka

                                   

                                                         Veru bolo čo obdivovať

                                   

                                    

                                    

 

 

 


 

Deň matiek 2008

V sobotu 31. mája 2008 sa uskutočnili oslavy Dňa matiek spojené so stŕhaním mája a ľudovou veselicou. V programe vystúpili deti zo základnej a materskej školy, Dychová hudba Dubovanka
a ako hosť programu vystúpila populárna Maja Velšicová.

                         Starosta obce p. Jozef Marko ďakuje p. Velšicovej za krásne vystúpenie 

Starosta obce Jozef Marko ďakuje p. Velšicovej za krásne vystúpenie


                                             Program detí z materskej školy

Program detí z materskej školy

        
                                                   Spokojné obecenstvo
                                   spokojné obecenstvo

 
                                                     Chlapci z Dubovanky
                                    Chlapci z Dubovanky

    


 

Don Žilka má v rodisku pamätnú tabuľu

    V rodisku kňaza, saleziána dona Žilku v Dubovanoch sa konala dňa 10. novembra 2007 spomienková slávnosť pri príležitosti 50. výročia jeho násilnej smrti. Slávnosť sa začínala svätou omšou v Kostole sv. Michala. Celebroval ju don Jozef Slivoň, ktorý na slávnosti zastupoval provinciála saleziánov. Spolu s ním koncelebrovali viacerí spolubratia, saleziáni z Hodov, Trnavy, z Bratislavy, Žiliny a Rajeckej Lesnej a tiež miestny farár vdp. Marcel Kubinec a kaplán vdp. Patrik Katrinec.
                                              Slávnostná svätá omša
                                        
     Po svätej omši nasledovala modlitba na miestnom cintoríne, pri hrobe dona Žilku. S príhovorom vystúpil don Ján Malženický, ktorý bol kedysi v Dubovanoch kaplánom. Zazneli aj piesne v podaní miestneho spevokolu.
                                            Príhovor dona Malženického
    Nakoniec sa účastníci slávnosti presunuli k domu, kde sa nachádza izba, v ktorej túžil don Žilka „raz dožiť“ a v ktorej vždy býval počas návštevy Dubovian. Pri príležitosti 50. výročia násilnej smrti dona Žilku mu starosta p. Jozef Marko odhalil na dome pamätnú tabuľu.

Don Žilka zomrel 22. októbra 1957 na následky väzenského mučenia po tom, čo ho dvaja príslušníci ŠtB priniesli do Miczkiewiczovej nemocnice v Bratislave. Záver spomienkového stretnutia patril slávnostnému pohosteniu.

                                           Pamätná tabuľa odhalená donovi Žilkovi pri príležitosti 50. výročia jeho úmrtia

                                    Príhovor starostu obce p.Jozefa Marka

 


 


 

Tradičná púť do Hájička

Malebné miesto „Hájiček“ s kaplnkou  Narodenia Panny Márie na hranici chotára Nižnej a Veľkých Kostolian bolo dňa 15. septembra 2007 dejiskom každoročnej ďakovnej púte veriacich našej farnosti. Svätú omšu koncelebroval pán farár Peter Obranec a pán kaplán Patrik Katrinec, ktorý predniesol aj slávnostnú homíliu.  Veriaci našej filiálnej obce Dubovany, patriacej do farnosti Veľké Kostoľany, sa aktívne zapojili do slávenia liturgie, duboviansky spevokol Krídla ju spestril svojim spevom. Pútnici odišli do svojich príbytkov povzbudení a duchovne posilnení. 
 
 
                Svätú omšu koncelebroval p. farár Peter Obranec a p. kaplán Patrik Katrinec
                                     Svätú omšu koncelebroval p. farár Peter Obranec a p. kaplán Patrik Katrinec
 
                                                      Pohľad na veriacich
                                     Pohľad na veriacich

 

Uctili si dôchodcov

V Dubovanoch už tradične poriadajú stretnutie so 70. a viac ročnými dôchodcami začiatkom decembra. Na 7. decembra o 16.00 hod. pozval starosta obce a obecné zastupiteľstvo na predvianočné posedenie 95 občanov. Staroba a choroba neumožnili všetkým prísť ku slávnostne prestretým stolom. 59 prítomných dôchodcov vytvorilo priam rodinnú atmosféru.
Po vystúpení žiakov ZŠ s MŠ v Dubovanoch a detského dievčenského súboru „ÚSMEV“ sa pri tónoch DH niesol spoločenskou miestnosťou nielen spev sólistov z Dubovanky.
K zúčastneným najstarším občanom sa prihovoril starosta obce p. Jozef Marko, ktorý im spolu so svojim pracovným kolektívom odovzdal tradičné vianočné darčeky – lucerničku aj „na betlehemské svetlo“ s eukalyptovým lampovým olejom, karafiát a malé sladké potešenie.
Spokojní najstarší spoluobčania sa rozchádzali do svojich príbytkov až vo večerných hodinách. 

 

                                                 Pohľad na dôchodcov
                                    

 

75. výročie založenia dychovej hudby DUBOVANKA

Dňa 20. augusta 2006 sa v areáli obecného úradu konali oslavy 75. výročia založenia dychovej hudby DUBOVANKA. Na festival boli pozvané dychové hudby Rovina, Veselanka, Hradišťanka a Textilanka. Humorným slovom sprevádzal ľudový rozprávač Štefan Hruštinec.
Priaznivci dychovky si mohli za krásneho slnečného počasia vypočuť koncerty na vysokej úrovni Slnečné počasie sa však podvečer zmenilo na dážď a tak sa záverečná ľudová veselica už neuskutočnila.  
                                            Dychová hudba Dubovanka
                                  Dychová hudba Dubovanka
 
                                               Spokojné obecenstvo                              
                                   

 

Oslavy Dňa matiek

Dňa 14. mája sa konali už tradičné oslavy Dňa matiek. Po príhovore pána starostu nás pekným programom potešili naši najmenší škôlkári, ako aj deti zo základnej školy. Vystúpenie si pripravili i dievčatá zo speváckeho súboru. Tento rok prišiel zaspievať našim mamám p. Zdeno Sychra. Populárne piesne popretkával básňami a citátmi, pri ktorých sa mnohým tisli slzy do očí. Svojím vystúpením nesklamal nikoho, zabávali sa starší i mladí. Medzi vystúpením pána Sychru  koncertovala dychová hudba Dubovanka a jej vystúpenie bolo už tradične na vysokej úrovni.Fotografie z tejto akcie nájdete vo fotogalérii.

                                            Vystúpenie Dubovanky a p. Sychru


 

Posedenie s dôchodcami

Posedenie so 70 a viacročnými dôchodcami patrí k pravidelnej akcii poriadanej Obecným úradom v Dubovanoch. Touto formou sa snažia pracovníci obce spríjemniť už aj tak „náročný“ život najstarším obyvateľom. Nechýbali tradičné darčeky, sviatočná večera a kultúry program, o ktorý sa postarali žiaci Základnej školy v Dubovanoch a ľudová hudba Heskovci z Červeníka.
 
                                        Pohľad na našich dôchodcov                               
                             
 
 
                                           
 

 

Betlehemské svetlo

Rodák z Dubovian pán Kvetoslav Kollár a obec Dubovany  sú zakladateľmi a organizátormi tradičnej bežeckej štafety Betlehemské svetlo. Už po desiaty rok sa aj vďaka nim rozžiari betlehemské svetlo v kostoloch a rodinných domoch od Malženíc až po Vrbové, ako aj v detskom domove v Pečeňadoch, či v ústave soc. starostlivosti vo Vrbovom. Za výdatnej pomoci obce Rakovice, hudobného dueta gitaristu Jozefa Kollára a jeho dcéry speváčky Patrície Kollárovej sa akcia tak zatraktívnila, že v tomto roku sa trasa s betlehemským svetlom rozšírila o obce Krakovany, Šípkové a Dolný Lopašov.
                                             Štafeta s betlehemským svetlom
                                      
 
                                                   

 
ÚvodÚvodná stránka